НБА

49 поени на Јокиќ, 41 на Дончиќ (ВИДЕО)

Никола Јокиќ со фантастична партија го предводеше Денвер до победа над Лос Анџелес Клиперс со 130-128, триумф изборен по продолжение, брилијантен беше и Лука Дончиќ кој реализираше 41 поен во победа на Далас над Торонто од 102:98. 

Во неизвесен натпревар Денвер со 130-128 го победи ЛА Клиперс по продолжение, мечот во регуларниот дел заврши 114:114.
 
Никола Јокиќ беше најдобар на теренот, запиша трипл-дабл со 49 поени, 14 скокови и 10 асистенции. Кај ЛА Клиперс најдобар беше Зубац со 32 поени и 10 скокови.
 
 
Блескаше и Лука Дончиќ кој со 41 поен и 14 скокови го предводеше Далас до победа над Торонто од 102:98.
 
 
Но, најефикасен на вечерта беше Ембид кој постигна 50 поени во победата на Филаделфија над Орландо од 123:110.
 
 
Резултати:
 
Филаделфија - Орландо 123:110
Вашингтон - Бруклин 118:119
Атланта - Минесота 134:122
Бостон - Шарлот 102:111
Мајами - Портланд 104:92
Чикаго - Кливленд 117:104
Милвоки - Мемфис 126:114
Далас - Торонто 102:98
Сан Антонио - Оклахома 118:98
Јута - Хјустон 111:116
Денвер - ЛА Клиперс 130:128
Сакраменто - Детроит 131:133
ЛА Лејкерс - Индијана 104:111

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе