Кошарка

Далас неочекувано загуби на гостувањето кај Чикаго со 109-107, Лука Дончиќ имаше луд обид за победа, со звукот на сирената шутна од половина терен но за малку промаши.

03 Март 2020 - 10:35

Леброн Џејмс со трипл-дабл учинок го предводеше ЛА Лејкерс до триумф над младиот Зајон Вилијамсон и Њу Орлеанс, Никола Јокиќ исто така со трипл-дабл помогна Денвер да слави против шампионот Торонто.

02 Март 2020 - 10:31

МЗТ Скопје со 92:90 го победи Работнички, Дамјан Стојановски е херојот на аеродромци, триумфот беше обезбеден со негови поени на една секунда до крајот на мечот. 

01 Март 2020 - 19:32

Легендарниот кошаркар, Кевин Дурент смета дека марихуаната треба да се легализира и веќе не ни треба да биде тема на дискусија. 

29 Февруари 2020 - 12:17

„Езерџиите" и без својата прва ѕвезда Леброн Џејмс беа пресилни за Голден Стејт и славеа на гостувањето во Сан Франциско со убедливи 86-116.

28 Февруари 2020 - 10:40

Фенерџијата во АБА 2 лигата, Динамик го победи МЗТ во Скопје до 84:82 и му го нанесе осмиот пораз на македонскиот претставник во регионалното натпреварување. 

27 Февруари 2020 - 22:59

Далас Маверикс со 109:103 победи на гостувањето кај Сан Антонио, а Лука Дончиќ имаше уште една одлична партија која ја зачини со трипл-дабл. 

27 Февруари 2020 - 09:25

Шекил О'Нил беше еден од пријателите на Коби Брајант кои одржаа говор на комеморацијата во Стејплс центар, поранешниот центар на ЛА Лејкерс добро ги насмеа сите во салата со една урнебесна анегдота.

25 Февруари 2020 - 12:49

Мајкл Џордан имаше говор полн со емоции на комеморацијата на Коби и Џиџи, раскажа како легендата на ЛА Лејкерс му досадувал, му се јавувал и пишувал дури и во раните утрински часови и барал совети, но не му замерувал бидејќи имал огромна пасија кон кошарката и огромна желба да стане најдобар.

24 Февруари 2020 - 22:53

Вдовицата на Коби Брајант денеска поднесе тужба против сопственикот на хеликоптерот што минатиот месец се урна и во кој загинаа поранешната ѕвезда на Лос Анџелес Лејкерс и нивната 13-годишна ќерка.

24 Февруари 2020 - 20:08

Лос Анџелес Лејкерс со 114:112 славеше против Бостон во дуелот на најтрофејните екипи во НБА, Зион Вилјамсон му донесе уште една победа на Њу Ореланс овој пат над Голден стејт со 115:101. 

24 Февруари 2020 - 10:03

Македонската кошаркарска репрезентација го загуби и вториот меч во квалификациите за ЕП 2021, очекувано бевме поразени од селекцијата на Русија со 77:67, но му пруживме силен отпор на домаќинот. 

23 Февруари 2020 - 17:57

Далас со 122:106 победи на гостувањето кај Орландо, најдобар на теренот беше Лука Дончиќ, одлична партија имаше и Никола Јокиќ но Денвер загуби на гостувањето кај Оклахома со 113:101.

22 Февруари 2020 - 10:04

Тре Јанг ја одигра најдобрата партија досега, постигна 50 поени во победата на Атланта над Мајами од 129:124. 

21 Февруари 2020 - 09:37

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Тодоров е разочаран од поразот против Естонија, но верува дека во Талин можеме да победиме со поубедлива разлика. 

20 Февруари 2020 - 22:49

Овозможувањето континуитет на стопанството треба да биде на прво место во агендата на Владата, бидејќи закрепнувањето на економијата ќе дојде токму од приватниот сектор.

повеќе

Светот првично се соочи со кризата предизвикана од коронавирусот на некоординиран начин, при што огромен број држави едноставно ги игнорираа предупредувањата и настапуваа самостојно.

повеќе

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе