Лига на шампиони

Жиру со два гола и две асистенции го однесе Милан во осминафинале (ВИДЕО)

Блескава партија на Оливие Жиру, Милан со 4-0 го победи Салцбург во директната пресметка и се пласираше во осминафиналето од Лигата на шампионите, Челси со пресврт дојде до триумф против Динамо Загреб. 

Милан не смееше да загуби на Сан Сиро против Салцбург, на австрискиот тим му требаше победа за второто место, но росонерите покажаа кој е кој.
 
Херој на Милан беше Оливие Жиру кој постигна два гола и имаше две асистенции.
 
Жиру погоди во 14. минута за водство од 1-0, а потоа по неколку секунди игра во вториот дел асистираше до Круниќ кој реализираше за 2-0.
 
Во 57. минута Жиру даде нов гол, овојпат за 3-0, а во судиското продолжение од мечот асистираше до Месиас за конечни 4-0.
 
Динамо Загреб поведе на Стемфорд Бриџ со 1-0, но го загуби мечот со 2-1. Ристовски и Адеми беа стартери, и двајцата беа заменети во текот на второто полувреме.
 
Петковиќ во седмата минута донесе водство за Динамо, но десет минути подоцна Стерлинг изедначи на 1-1.
 
Во 30. минута Закарија донесе победа за англискиот тим. За него ова беше прв меч и веднаш даде гол.
 
Во групата каде се беше познато од претходно Манчестер Сити со 3-1 ја совлада Севиља.
 
Рафа Мир во 31. минута даде гол за Севиља, а во вториот дел Луис, Алварез и Марез погодија за победа на Сити.
 
Копенгахен и Борусија Дортмунд одиграа нерешено 1-1. Гостите поведоа со гол на Азар во 23. минута, изедначи Харалдсон на четири минути до крајот.

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе