Серија А

Жиру му донесе победа на Милан во големото дерби против Наполи (ВИДЕО)

Милан дојде до исклучително важни три бода од гостувањето кај Наполи, росонерите победија со 1-0 со гол на Оливие Жиру, Елмас мечот го почна од клупата за резеви. 

На стадионот „Диего Армандо Марадона“ вечерва се играше големото дерби меѓу два ривали за Скудетото, Наполи и Милан. 
 
Домаќините се надеваа дека на крилјата на својата гласна публика ќе успеа да ги освојат трите бода, но останаа без ништо, Милан победи со 1-0 и се искачи на врвот во Серија А.
 
Човек на одлука и овојпат беше Оливие Жиру, кој по шут на Калабрија во 49. минута најдобро се снајде во шеснаесетникот на Наполи и постигна гол за водство на Милан од 1-0, што беше и конечен резултат на мечот.
 
Елиф Елмас овој меч го почна од клупата за резерви, во игра влезе во 67. минута од натпреварот.
 
Милан е прв со 60 бодови, Интер има 58, но и натпревар помалку, Наполи е трет со 57 бодови, во близина е и Јувентус кој има 53.
 

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе