Префрлен е на палијативна нега

Здравствената состојба на Пеле се комплицира, во Доха со дронови му испратија порака (ВИДЕО)

Медиумите од Бразил пренесуваат дека хемотерапијата повеќе не делува на Пеле и бразилската легенда е префрлен на палијативна нега, во меѓувреме во Доха со дронови му оддадоа почит и му посакаа брзо опоравување.

Пеле оваа недела повторно беше примен во болница, се пишуваше дека неговата здравствена состојба не е добра, но тој синоќа се огласи на социјалнтие мрежи и испрати позитивна порака, објасни дека се работи само за редовна контрола.

Но медиумите од Бразил продолжуваат со шпекулациите и последните информации велат дека хемотерапијата повеќе не делува на Пеле.

Бразилската легенда е префрлен на палијативна нега, и добива третмани за да му се намали болката и недостатокот на воздух.

Во меѓувреме, во Доха, ФИФА му оддаде почит на Пеле, па со преку 100 дронови на небото беше нацртан дрес со бројот 10, а подоцна беше испиша и пораката, „Оздрави побрзо“.

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе