Брзо најде нов клуб по заминувањето од Левски

Зајков се сели во Украина, потпиша за Ворскла

Македонскиот фудбалски репрезентативец, Ѓоко Зајков е нов фудбалер на Ворскла Полтава од Украина откако претходно го раскина договорот со Левски. 

Ѓоко Зајков не се изнаигра во Левски, од таму замина по само шестмесечен престој, но брзо најде нов клуб.
 
Тој стави потпис на договор со Ворскла Полтава за која веќе имаат играно двајца Македонци, Филип Деспотовски кој таму беше од 2008 до 2010 и Адис Јаховиќ кој играше во сезоната 2013/14.
 
Зајков стави потпис на две ипол годишен договор и веќе оддржа тренинг со новиот тим.
 
„Ќе бидам среќен ако помогнам во остварувањето на целите на Ворскла, со моето искуство и квалитет ќе се обидам да помогнам во остварувањето на тие највисоки цели“, рече Зајков.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе