ПМФЛ

Вардар тешко ја продаде кожата во Тетово, Алими со прекрасен гол донесе победа за Шкендија (ВИДЕО)

Шкендија со 2-1 го победи Вардар во Тетово, скопскиот тим пружи посилен отпор отколку што се очекуваше, но не успеа да направи изененадување. 

Со оглед на моменталната ситуација во Вардар, Шкендија на денешниот меч беше огромен фаворит. Тетовскиот тим дојде до планираните три бода, но тоа не се случи лесно како што се очекуваше.
 
Шкендија поведе со гол на Мурати во 13. минута, но само четири минути подоцна Мирчевски го изедначи резултатот на 1-1.
 
Во 62. минута Алими со прекрасен гол од слободен удар во врати водството на Шкендија и донесе победа од 2-1.

Немаше голови на мечот меѓу Шкупи и Академија Пандев, 0-0 заврши и дуелот на Македонја Ѓорче Петров и Борец.
 
Најмногу голови имаше на мечот меѓу Пелистер и Ренова кој го добија домаќините со 3-1.
 
Битолчани поведоа со гол на Гудјаби во деветата минута, Алити изедначи на 1-1. Маневски од пенал пред крајот на првиот дел го врати водството на Пелистер, а Размоски во 55. минута ги постави конечните 3-1.
 
Струга Трим Лум славеше гостинска победа кај Беласица во Струмица. Момците на Срѓан Захариевски водеа 2-0 со голови на Алтипармаковски и Лена, а Каланоски на седум минути пред крајот постигна почесен гол за Струмичани.
 
Вчера Работнички и Силекс одиграа 1-1.
 
Табела:
 
1. Шкендија 45
2. Шкупи 27
3. Македонија ЃП 35
4. Струга Трим Лум 32
5. Работнички 28
6. Вардар 26
7. Борец 26
8. Силекс 23
9. Пелистер 22
10. Ренова 19
11. Академија Пандев 18
12. Беласица 12

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе