Серија А

ВАР хаос во Рим, Рома стигна до три бода против Торино (ВИДЕО)

Рома по подолго време врза две победи во Серија А, вечерва „волчицата" со 1-0 славеше против Торино со голот на Абрахам, на мечот имаше и проблем со ВАР, на кого му требаа пет минути да поништи пенал.

Рома стигна до триумф над Торино и покрај тоа што имаше само 32% посед на топката. Гостите беа подобар противник на стартот од натпреварот, но „волчицата“ од својата прва посериозна шанса го отвори резултатот.

Мхитарјан одлично го проигра Абрахам, а напаѓачот прецизно пласираше и ја смести топката во мрежата за 1-0.

Неколку минути подоцна, Ел Шарави беше соборен во шеснаесетникот и досуден пенал, но ВАР на момент откажа, па се чекаше пет минути за да се утврди дека Абрахам на зачетокот од акцијата бил во милиметарски офсајд и одлуката на теренот да се поништи.

Торино во продолжението од мечот се обиде да стигне до изедначување, гостите имаа иницијатива, но Рома умешно се бранеше и стигна до трите бода.

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку прави профит, плаќа даноци и доколку е општествено одговорен.

повеќе

Зголемувањето на цените на храната се случува од причини кои се многу посложени отколку зголемувањето на другите цени, така што справувањето со тие причини бара различни стратегии. 

повеќе