Серија А

ВАР го реши дербито во Неапол, Инсиње со погодокот број 100 му нанесе пораз на Јуве (ВИДЕО)

Наполи славеше со 1-0 против Јувентус, Лоренцо Инсиње донесе победа и три бода со гол од белата точка по еден несмасен старт на Кјелини врз Рахмани

Дербито на „Диего Армандо Марадона“ заврши со победа на домаќините, Наполи го совлада Јувентус со 1-0.

Клучниот момент на натпреварот се случи по половина час игра кога Кјелини несмасно реагираше и со рака го удри Рахмани во лице и покрај тоа што дефанзивецот немаше шанси да стигне до топката пред голманот Шчесни.

Судијата не досуди ништо но со помош на ВАР покажа на белата точка а Лоренцо Инсиње погоди од 11 метри за погодокот број 100 во дресот на Наполи и водство од 1-0.

Јувентус заигра далеку подобро во продолжението од натпреварот, го притисна Наполи и креираше неколку добри шанси но Мерет ги одбрани ударите на Роналдо, Киеза и Мората.

Нашиот Елиф Елмас доби шанса од клупата, на теренот помина половина час и помогна Наполи да ја одбрани предноста.

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе