Случајот е затворен

УЕФА ја одреди казната за судијата кој направи скандал на дуелот ПСЖ-Башакшехир

Европската куќа на фудбалот го затвори случајот со судијата Себастијан Колтеску, Романецот е суспендиран до крајот на сезоната за скандалот кој го напраив на дуелот ПСЖ-Башакшехир.

Себастијан Колтеску нема да суди до крајот на сезоната, УЕФА го казни Романецот за скандалот кој го предизвика на дуелот помеѓу ПСЖ и Истанбул Башакшехир во Лигата на шампионите. 

Тој беше обвинет за расизам од играчите на Истанбул Башакшехир, во протестите им се придружија и фудбалерите на ПСЖ па мечот беше прекинат по 13 минути. 

Но Европската куќа на фудбалот откако спроведе детална истрага реши дека Себастијан Колтeску ќе одговара само за недолично однесување. 

Медиумите од Романија минатиот месеци пишаа дека УЕФА пресудила дека зборот „negru“ иако на звук е сличен со навредливиот англискиот термин „negro“, во романскиот јазик не се користи за навреда или омаловажување. 

Себастијан Колтeску покрај тоа што нема да може да суди до 30. јуни 2021, ќе треба да присуствува и на едукативена програма.

Јане бил свесен дека деновите му се одброени и отворено говорел за тоа. Знаел дека многумина имаат причина да го ликвидираат, дека им пречи во остварувањето на нивните „повисоки цели“.

повеќе

Во македонскиот интернет простор постојано се појавуваат и гаснат портали, со што засекогаш исчезнуваат и објавените содржини.

повеќе

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе