Лига на шампиони

УЕФА ги обвини навивачите на Ливерпул за инцидентот кој се случи пред финалето од ЛШ

Финалниот меч од Лигата на шампионите почна со речиси 40 минутно задоцнување поради немилите случувања пред портите на Стад де Франс, УЕФА прстот го впери во навивачите на Ливерпул. 

Срамна организација е благо речено тоа што се случуваше пред мечот меѓу Реал Мадрид и Ливерпул. Многу англиски навивачи со билети не можеа да влезат поради тоа што дури се обидуваат со лажни билети или без влезници да го направат тоа.
 
УЕФА како организатор на мечот вината не ја бара во себе, туку прстот го впери кон несовесните навивачи.
 
„Пред мечот портите на кои беа навивачите на Ливерпул беа блокирани од страна на илјадници навивачи кои купиле лажни влезници кои не можеа да се чекираат пред влезот. Тоа направи голема гужва меѓу луѓето кои пробуваа да влезат“, стои во соопштението на УЕФА.
 
„Како луѓето пристигнуваа, полицијата мораше да ги растера со солзавец. УЕФА жали за оние кои настрадаа поради овој инцидент и набрзо ќе ги преземе следните чекори со француската полиција и Француската фудбалска федерација“.
 
„Многу сме разочарани што имаше проблеми на влезот. Ова е најголем натпревар во европскиот фудбал и навивачите не треба да искусат работи на кои сведочевме“.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе