Лига на шампиони

Тотнем го преживеа Марсеј и останува во ЛШ, Ајнтрахт го шокираше Спортинг (ВИДЕО)

Во единствената група која беше неизвесна, Тотнем со 2-1 славеше на гостувањето кај Марсеј и како прв оди во осминафиналето од Лигата на шампионите, Спортинг Лисабон ќе игра во Лига Европа откако загуби на свој терен од Ајнтрахт Франкфурт. 

Вечерва најинтересно и најзначајно беше во Марсеј и Лисабон каде сите екипи од групата Д се бореа за осминафинале.
 
Во судиското продолжение од првото полувреме Мемба даде гол за водство на Марсеј од 1-0.
 
Но по девет минути игра во вториот дел Тотнем изедначи на 1-1 со гол на Ленгле.
 
Овој резултат го носеше Марсеј барем во Лига Европа, но тие примија гол во 95. минута од Хари Кејн и паднаа на последното место.
 
Спортинг беше во најдобра позиција, требаше само да не загуби од Ајнтрахт, но тоа не се случи, германскиот тим победи со 2-1.
 
И тука имаше пресврт во вториот дел. Артур Гомеш во 39. минута донесе предност за Португалците, а Камада и Коло Муани погодија во второто полувреме за победа на германскиот тим од 2-1.
 
Тотнем и Ајнтрахт одат во осминафинале од ЛШ, Спортинг ќе игра во ЛЕ, а Марсеј испаѓа.
 
Баерн Минхен го задржа првото место на табелата откако со голови на Павар и Чупо Мотинг го совлада Интер со 2-0. Нероазурите како втори одат во осминафиналето.
 
Барселона со 4-2 победи кај Викторија Плзен. Феран Торес даде два гола, по еднаш погодија Маркос Алонсо и Пабло Торе за Барса, двата гола за чешкиот тим беа дело на Чори.
 
Ливерпул со 2-0 го победи Наполи. Головите ги дадоа Салах и Дарвин Нуњез. Елмас играше од 83. минута.
 
Ајакс со 3-1 победи на гостувањето кај Ренџерс. Претходно Порто го совлада Атлетико Мадрид со 2-1, а Баер Леверкузен и Клуб Бриж одиграа без голови.

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе