Лига на шампиони

Топката за финалето на Лигата на шампионите ќе има натпис „мир“ (ФОТО+ВИДЕО)

Адидас ја промовираше топката за финалниот меч од Лигата на шампионите кој Ливерпул и Реал Мадрид ќе го играат во Париз. 

Поради војната во Украина, топката на финалето од Лигата на шампионите ќе биде со натпис „мир“. По натпреварот топката ќе биде понудена на аукција, а собраните средства ќе одат во хуманитарна акција за бегалците од Украина.
 
„Топката со која ќе се игра финалето од Лигата на шампионите по мечот ќе биде понудена на аукција, а целиот приход ќе оди во Високата комисија на ОН за бегалци (УНХЦР) за да се обезбеди заштита и помош на бегалците кои се принудени да ги напуштат своите домови“, се вели во соопштението на Адидас.
 
Финалето меѓу Ливерпул и Реал Мадрид се игра во сабота од 21 часот.

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе