„Ѓаволите“ шокирани

Тоа е Премиерлига, фенерџијата Шефилд јунајтед го победи Манчестер јунајтед на Олд Трафорд по 48 години! (ВИДЕО)

Често се вели дека во Премиерлигата нема слаби екипи, ова вечерва го потврди фенерџијата Шефилд јунајтед кој славеше со 1-2 на гостувањето кај Манчестер јунајтед и ја забележа првата победа на Олд Трафорд по 1973 година.

Иако е одиграна само половина од сезоната, многумина сметаат дека Шефилд јунајтед ќе испадне во втора лига, „сечилата“ првата победа ја забележаа дури во 18-коло и се заковани на дното.

Но вечерва избраниците на Вајлдер покажаа дека во Премиерлигата нема слаби екипи и со 1-2 го изненадија Манчестер јунајтед.

Брајан донесе водство во 23. минута откако одлично се снајде по еден корнер и најави дека фаворитот за титулата ќе има мака вечерва.

Мегваер во 64. минута, исто така од корнер, изедначи на 1-1 но наместо пресврт, следеше нов шок. Десет минути подоцна, одбраната на „ѓаволите“ беше неодлучна а Бурк со помош на Туанзебе го матираше Де Хеа за 1-2.

Избраниците на Солшер во финишот силно притиснаа, но не можеа да избегнат пораз па Шефилд јунајтед се радуваше на прва победа на Олд Трафорд по 48 години.

Формирањето на платформа за прекугранична соработка за борба против аерозагадувањето има потенцијал вистински да придонесе за намалување на загадувањето на воздухот во нашата земја.

повеќе

 Еврообврзница во услови на најголемата светска економска криза за репрограмирање на долгот и буџетска поддршка.

повеќе

Повикот на Заев за „Влада за национален спас“ само три дена откако неговиот кабинет ја доби собраниската доверба, покажува дека таа тешко би се качила над сегашните 62 пратеници.

повеќе