СП 2022

Тите веќе не е селектор на Бразил

Тите ја напушти селекторската функција во Бразил откако неговата селекција беше елиминирана од Хрватска во четвртфиналето на Светското првенство. 

Бразил како главен фаворит допатува на Светското првенство во Катар, но не успеа да стигне ниту до полуфиналето.
 
По денешната елиминација од Хрватска, селекторот Тите ја презема одговорноста и си поднесе оставка од кормилото на Бразил.
 

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе