Бараж за ПМФЛ

Тиквеш и Скопје останаа во Прва лига

Тиквеш ја прегази екипата на Воска Спорт со 4-1 и покажа дека местото ѝ е во Втора лига, Скопје со гол во финишот успеа да ја победи Беласица со 2-1 и остана прволигаш. 

Воска која со многу контроверзи стигна до второто место и бараж, не успеа да го помине Тиквеш и да стигне до елитниот фудбал.
 
Кавадарчани покажаа дека се многу поквалитетен тим и не само што победија, туку го растурија својот противник.
 
Не поминаа ниту 20 минути, а Тиквеш веќе водеше со 2-0 со головите на Спахиу и Ивановски, до крајот на првиот дел Воска намали преку Емини на 2-1.
 
Во вториот дел Љамчевски зголеми на 3-1, а серијата погодоци ја затвори оној кој ја отвори, Спахиу во 74. минута даде гол за конечни 4-1.
 
Филип Јаневски е херојот на Скопје, со негови два гола тие ја победија Беласица со 2-1.
 
Јаневски во 30. минута донесе водство за Скопје од 1-0, а Трајков по седум минути игра во вториот дел израмни на 1-1. На три минути пред крајот на мечот Јаневски даде уште еден гол за победа на тимот од Автокоманда од 2-1.

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе

Од мали нозе ги заобиколуваме правилата на игра, па не е ни чудо што потоа се сопнуваме кога ќе истрчаме на терен.

повеќе