Премиерлига

Тежок пораз за Челси кај Брајтон, Тотнем со голем пресврт до победа против Борнмут (ВИДЕО)

Челси со убедливи 4-1 загуби на гостувањето кај Брајтон, ова беше прва победа на Де Зебри во Премиерлигата, Тотнем со голем пресврт дојде до триумф на гостувањето кај Борнмут. 

Грем Потер нема по добро да го памети првото враќање кај Брајтон откако со сега неговиот Челси доживеа дебакл.
 
Резултатот беше отворен уште во петтата минута кога Тросар постигна гол за 1-0, а потоа автоголови си дадоа Лофтус Чик и Чалоба за предност од 3-0 за Брајтон на полувремето.
 
По три минути игра во вториот дел Хаверц даде гол и намали на 3-1, се чинеше дека Челси може да се врати, но тоа не се случи. 
 
Во 92. минута Грос ги постави конечните 4-1 за Брајтон.
 
Тотнем губеше со 2-0 на гостувањето кај Борнмут, но успеа да дојде до победа од 3-2.
 
Мур со два гола донесе предност за домаќините, но Сесињон, Дејвис и Бентакур погоди за триумф на тимот на Конте.
 
Њукасл продолжува со импресивните партии, овојпат го совладаа тимот на Астон Вила со 4-0.
 
Вилсон даде два гола, по еднаш погодија Жоелингтон и Алмирон.
 
Кристал Палас со 1-0 го победи Саутемптон, Брентфорд и Вулвс одиграа 1-1.
 
Претходно Манчестер Сити со 1-0 славеше на гостувањето кај Лестер.

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе