Откритието на Мурињо стана хит во светот

Срамот е голем, цел свет ни се смее за малите стативи, нема кој не објави (ФОТО)

Откритието на Жозе Мурињо дека на Арената „Тодор Проески“ биле поставени помали стативи е една од главните вести во речиси сите светски медиуми. 

Пред почетокот на мечот меѓу Шкендија и Тотнем, голманите на англискиот тим му се пожалија на Мурињо дека головите се помали, пречката е пониска од тоа што треба да биде. Тој го повика делегатот на УЕФА, по што беше утврдено дека навистина, голот е понизок за 5 сантиметри.
 
Веднаш беше направена корекција, стативите беа заменети, мечот се играше со голови во нормална димензија, но срамот кој ни се случи го обиколи целиот свет.
 
Речиси и да нема медиум кој не објави дека на стадионот во Македонија биле поставени голови со помали димензии. Веста се рашири низ целиот свет, на сите можни јазици.
 
 
 
 
 
 
 
 

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе