Има големи разлики помеѓу двата клуба

Спортинг го понижи Јунајтед во преговорите за Фернандеш, смета дека не можат до титула во Премиерлига или ЛШ

Спортинг и Манчестер јунајтед се уште не можат да пронајдат заеднички јазик за трансферот на Бруно Фернандеш, последните информации велат дека има разлика во фиксната сума но и во структурата на бонусите.

Со денови се пишува дека Бруно Фернандеш овој месец ќе се пресили на Олд Трафорд, но се уште нема официјална потврда. Последните информации велат дека зделката е под ризик да пропадне бидејќи двата клуба се на различна бранова должина кога е во прашање фиксната сума но и структурата на бонусите.

Новинарот Руи Педро Браз во анализата на ТВИ 24 откри дека Манчестер јунајтед не сака да плати повеќе од 50 милиони евра како фиксна сума, Спортинг бара загарантирани 65 милиони евра, па постои разлика од 15 милиони евра.

Проблем се и бонусите, односно структурата. „Ѓаволите“ сакаат тие да бидат поврзани со титула во Премиерлига или Лигата на шампиони, или со индивидуално достигнување, исплата да има доколку Бруно Фернандеш стигне до „Златната топка“.

Клубот од Лисабон смета дека се работи за тешко остварливи бонуси и практично нема да видат ништо од овие ветени пари па бараат друга формула.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе