Куп на Италија

Сомнителен пенал го врати Интер во живот па Перишиќ со „голазо“ донесе титула во Купот (ВИДЕО)

Интер по 11 години се радува на титула во Купот на Италија, „нероаѕурите" вечерва во Рим го совладаа Јувентус со 2-4 во супер возбудлив натпревар.

Интер по втор пат оваа сезона го совлада Јувентус во натпревар за титула, по Суперкупот, избраниците на Симоне Инзаги стигнаа и до трофејот од Купот на Италија.

Вечерва во Рим, „нероаѕурите“ славеа со 2-4 во супер возбудлив натпревар. Резултатот беше отворен во 7. минута, Барала од врвот на шеснаесетникот прекрасно погоди во аголот за 0-1.

Јувентус направи пресврт за само две минути на стартот од вториот дел, Алекс Сандро изедначи на 1-1 за Влаховиќ од втора да погоди за 2-1.

Сомнителен пенал го врати Интер во живот на десет минути пред крајот, Чалханоглу биеше неодбранливо за 2-2 и продолженија.

Во првите екстра 15 минути, судијата со помош на ВАР по втор пат досуди најстрога казна во корист за Интер а Перишиќ беше сигурен за 2-3.

Пет минути подоцна, Хрватот постигна „голазо“, ја прими топката со десна, па со лева испука „проектил“ од работ на шеснаесетникот за 2-4.

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе