Тотнем

Сисоко кажува која е разликата меѓу Мурињо и Покетино

Фудбалерот на Тотнем, Муса Сисоко вели дека Жозе Мурињо и Маурисио Покетино се различни тренери, имаат различен приод кон играта, но целта е да се победува.

Сисоко од 2016 година е во Тотнем, добро знае како е да се работи со Покетино, но и со Мурињо кај кој се избори за стандардно место во првиот тим каде формира одличен тандем со Хојбјерг на средината од теренот.

Во ТВ интервју, тој меѓудругото зборуваше и за разликите меѓу двајцата тренери.

„Двајцата се различни тренери, но на крајот и двајцата сакаат иста работа, да победуваат. Со Мурињо сте посолидни во дефанзивата и се обидувате да играте на слабостите на противникот. Со Покетино повеќе играте со топката, поофанзивно, покреативно, но во исто време оставате многу простор зад себе и некои тимови може да ви направат штета кога ќе ја загубите топката. Тоа се два различни приоди на играта, но целта им е иста, да победуваат“, вели Сисоко.

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе