Премиерлига

Шоу на Салах, хет-трик на Фирмино за кошмарно деби на Раниери на клупата на Ватфорд (ВИДЕО)

Ливерпул со убедливи 5-0 победи на гостувањето кај Ватфорд, Мохамед Салах и Роберто Фирмино беа во центарот на вниманието, а Клаудио Раниери виде дека го очекуваат полни раце работа. 

Клаудио Раниери се врати во Премиерлигата, но неговиот прв меч како тренер на Ватфорд помина катастрофално. За тоа е заслужен Ливерпул кој одигра маестрален натпревар.
 
Роберто Фирмино постигна хет-трик, но по овој меч најмногу се зборува за Мохамед Салах кој имаше свое шоу.
 
Првиот негов голем потег беше асистенција до Мане во 9. минута, тоа беше едно совршено додавање од далечина.
 
Во 54. минута египетскиот фудбалер изведе танц во шеснаесетникот на Ватфорд, помина повеќе негови фудбалери и постигна гол.
 
Ливерпул сега е на првото место на табелата, а од таму може да биде симнат само од Челси ако сините победат на гостувањето кај Брентфорд.

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе