Суперкуп на Германија

Шоу на Левандовски во Дортмунд, Баерн до трофејот од Суперкупот (ВИДЕО)

Баерн Минхен славеше над Борусија Дортмунд и стигна до трофејот од Суперкупот на Германија, Роберт Левандовски со два гола и асистенција ги предводеше „баварците" до триумф од 3-1.

Јулијан Нагелсман можеби ја отвори сезоната во Бундеслигата само со бод, но младиот тренер веднаш донесе трофеј за Баерн Минхен. Вечерва, на „Сигнал Идуна Парк“, „баварците“ славеа над Борусија Дортмунд во Суперкупот на Германија.

Роберт Левановски беше играч на вечерта, со два гола и асистенција, напаѓачот го предводеше својот тим до триумф од 3-1.

Резултатот беше отворен во 41. минута, Гнабри нафрли, Левандовски скокна највисоко и ја затресе мрежата за 1-0. И додека Полјакот славеше, неговиот ривал, Ерлинг Халанд нервозно шутираше во празно.

По пет минути игра во второто полувреме, Левандовски несебично остави топка за рутинска реализација на Милер за 2-0.

Ројс ги врати „милионерите“ во игра во 65. минута, погоди прекрасно од врвот на шеснаесетникот за 2-1.

Сепак, во 74. минута, Аканџи изгуби топка во опасната зона, Левановски доби на поклон зицер и не промаши за 3-1.

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе

Неделава во Тирана за првпат 31 прехранбена и 6  дистрибутивни компании од регионов заеднички ќе настапат на саемот во организација на Коморскиот инвестициски форум кој го предводиме ние.

повеќе