Конференциска лига

Шкупи со нов пораз од Санта Клара се прости од Европа

Со поразот на Шкупи од Санта Клара од 2-0 заврши настапот на македонските клубови во Европа. 

И ова лето македонските клубови имаа неславно учество во квалификациите во европските купови.
 
Шкупи очекувано загуби од Санта Клара, но барем може да се пофали дека се единствениот наш клуб кој мина едно квалификациско коло во европските натпреварувања.
 
Вечерва Санта Клара рутински славеше со 2-0 во Португалија со голови на Карваљо и Вилануева во првото полувреме.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе