Конференциска лига

Шкупи со нов пораз од Санта Клара се прости од Европа

Со поразот на Шкупи од Санта Клара од 2-0 заврши настапот на македонските клубови во Европа. 

И ова лето македонските клубови имаа неславно учество во квалификациите во европските купови.
 
Шкупи очекувано загуби од Санта Клара, но барем може да се пофали дека се единствениот наш клуб кој мина едно квалификациско коло во европските натпреварувања.
 
Вечерва Санта Клара рутински славеше со 2-0 во Португалија со голови на Карваљо и Вилануева во првото полувреме.

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе