Конференциска Лига

Шкупи со два гола предност ќе патува на реваншот кај Лапи

Шкупи направи голем чекор кон пласман во второто коло од Конференциска лига откако вечерва со 2-0 го совлада Лапи.

Вицешампионот на Македонија со два гола предност ќе патува во Косово на реваншот кај Лапи, вечерва избраниците на Седлоски славеа со 2-0.

Резултатот го отвори Кире Маркоски, кој искористи една грешка на гостите во 36. минута и погоди за 1-0.

Конечниот резултат беше поставен длабоко во судиското надополнување, Руатубаје во 94. минута ја затресе мрежата на Лапи и донесе 2-0.

Возвртаниот натпревар од првото коло во Конференциската лига се игра за седум дена, а доколку Шкупи ја сочува предноста, во второто коло ќе игра против португалска Санта Клара.

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе