Конференциска лига квалификации

Шкупи го загуби првиот меч од Балкани, мора да оди на победа во Приштина (ВИДЕО)

Шкупи пред своите навивачи на Арената „Тодор Проески“ во Скопје, не успеа да го победи косовскиот тим Балкани, загуби со 2-1 во првиот плејоф меч за пласман во групната фаза од Конференциската лига. 

Шкупи не ја искористи предноста на домашен терен, го загуби првиот меч со Балкани, па сега во Косово ќе мора да оди на победа за да ја оствари целта, пласман во групната фаза од Конференциската лига.
 
Мечот почна одлично за Шкупи, по неколкуте создадени шанси, Сандеј Адетунџи погоди со глава во 19. минута за водство од 1-0.
 
 
Но, радоста не траеше долго, само четири минути подоцна Балкани го изедначи резултатот со гол на Рахмани. Со 1-1 се замина на полувремето.
 
 
Во 67. минута Кореница постигна прекрасен гол за комплетен пресврт и водство на Балкани од 2-1.
 
 
До крајот на мечот Шкупи ја погоди пречката преку Кувен, а оправдано поради офсајд му беше поништен гол на Адетунџи.
 
Чаирчани имаа уште неколку шанси за гол, но не успеаа да избегнат пораз. Реваншот во Приштина се игра за седум дена со почеток од 20 часот.

Безбедноста, енергијата и миграцијата се три приоритети со најголема важност за британските граѓани, така што тие се на и на самиот врв на мојата агенда. Затоа патувам за Прага на средбата со европските лидери.

повеќе

Камбаните бијат поради нашата некадарна дипломатија, која е професионално  одговорна за дебаклот со Договорот со Бугарија, а пред тоа за Преспанскиот договор.

повеќе

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе