Конференциска лига

Шкупи го елиминираше Лапи во Конференциската лига, следната пречка е од Португалија

Шкупи одигра 1-1 на гостувањето кај Лапи и вкупни 3-1 се пласираше во следното квалификациско коло од Конференциската лига аде ќе игра против Санта Клара од Португалија. 

Шкупи во Косово отпатува со предност од 2-0 изборена по првиот натпревар одигран во Скопје, нашиот тим успеа да ја задржи позитивата и да го помине првото квалификациско коло во Конференциската лига.
 
Косовскиот тим се обиде со офанзивна игра да ја анулира негативата, Лапи го диктираше темпото на мечот, но момците на Седлоски се справуваа со домаќинот. Наумовски беше одличен на голот.
 
Шкупи преку Адем во 78. минута дојде во водство, но во самиот финиш Фазлиу изедначи на 1-1, со тој резултат и заврши натпреварот.
 
Во следното квалификациско коло од Конференциската лига, Шкупи ќе игра против Санта Клара од Португалија, додека вториот наш претставник кој е уште во Европа, Шкендија, ќе се сретне со тимот на Рига.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе