Конференциска лига квалификации

Шкендија со реми се враќа од Стокхолм, победникот ќе се решава во Скопје (ВИДЕО)

Шкендија одигра 1-1 на гостувањето кај АИК од Стокхолм во првиот меч од квалификациите во Конференциската лига, одличен резултат за македонскиот тим иако можеше да биде и победа. 

АИК важеше за фаворит во денешниот дуел, но како што вети Артим Шаќири, Шкендија со добар резултат се враќа од Шведска.
 
Студен туш за домаќините се случи само по неколку секунди игра кога Хасани погоди во првата минута и донесе водство за Шкендија од 1-0.
 
 
Предноста на Шкендија не траеше многу долго, во 17. минута Гуидети реализираше со глава за израмнување на 1-1, што беше и конечен резултат на мечот.
 
 
Шкендија дури може и да жали што не дојде до победа на овој меч бидејќи имаше шанси за тоа, но и овој резултат е одличен.
 
Реваншот меѓу Шкендија и АИК ќе се игра на 11. август во Скопје.
 
Победникот од овој двобој речиси сигурно ќе игра против Словачко кој денеска со 3-0 загуби од Фенербахче во првиот квалификациски меч од Лига Европа.

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе