Конференциска лига квалификации

Шаќири: Заслуживме да победиме, пеналите се лотарија

Тренерот на Шкендија, Артим Шаќири е горд на своите фудбалери и смета дека заслужиле да го победат АИК и на двата натпревари, но не победува секогаш подобриот.

Шкендија го заврши настапот во Европа откако загуби на пенали од АИК.

„Горд за сѐ што покажавме, а тоа е дека знаеме да играме фудбал, да бидеме рамноправни со сите. Иако заслуживме да бидеме победници на двата меча, не секогаш подобриот победува, а кога станува збор за пеналите, тоа е среќа и лотарија. Никогаш не си сигурен во голот и тоа нам ни се случи, испаднавме од Европа, но од утре ќе размислуваме за следните предизвици“, вели Шаќири.

„Градиме еден тим на долг рок, ќе има освежувања, ќе има и засилувања. Подготвуваме една Шкендија за подолги стази. Животот продолжува, Хасани е капитен, јасно е дека е разочаран...“

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе