Конференциска лига

Седлоски: Важна победа за клубот и фановите

Тренерот на Шкупи, Гоце Седлоски е задооволен од мечот со Лапи кој заврши 1-1, но поради победата во Скопје, македонскиот тим оди понатаму.

Шкупи синоќа одигра 1-1 на гостувањето кај косовскиот тим Лапи и со вкупни 3-1 се пласира во следното квалификациско коло од Конференциската лига.
 
„Во првото полувреме очекував добро да си ја завршиме работата и да не ги повториме грешките од првиот меч. Лапи имаше иницијатива, и претходно реков дека се работи за силен тим. Севкупно не сум задоволен од играта во првото полувреме, но во вториот дел нашите момци почнаа да играат подобро, имавме некои многу добри шанси“, вели Седлоски.
 
„Резултатот 1-1 беше доволен, најважното е дека продолжуваме во следното квалификациско коло во Конференциската лига“.
 
„Ова е важна победа за клубот и фановите бидејќи долго време сме немале ваков успех. Сега играме против тим со голем квалитет, против Санта Клара од Португалија“.
 
„Уште еднаш им честитам на фудбалерите за победата, и благодарност до фановите кои дојдоа од Скопје“.
 
Првиот меч со Санта Клара, Шкупи го игра на 22 јули во Скопје на Арената „Тодор Проески“.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе