ЦР7 со една нога во Манчестер

Роналдо се договорил со Сити, „граѓаните“ на Јувентус му го понудиле Стерлинг

Според пишувањата на АС, Кристијано Роналдо начелно се договорил со Манчестер Сити, „граѓаните" сега треба да пронајдат заеднички јазик со Јувентус.

Кристијано Роналдо со една нога е во Манчестер Сити, како што пренесува АС, ЦР7 и „граѓаните“ начелно постигнале договор, Португалецот треба да потпише до 2023 година и да заработува 15 милиони евра нето по сезона, иако е потребно да се испеглаат уште некои детали.

Весникот вели дека сега Манчестер Сити треба да се договори со Јувентус, „старата-дама“ бара 25-30 милиони евра да го продаде офанзивниот фудбалер.

Шампионот на Англија не сака да ја плати оваа сума и преферира да понуди играч во замена. Јувентус е подготвен за трампа, но позициите на двата клубови се различни.

„Старата дама“ го бара Габриел Жесус, играч кој не е на продажба според Пеп Гвардиола. Манчестер Сити пак го нуди Рахим Стерлинг, кој не е по мерак на Јувентус, „бјанконерите“ сакаат да донесат напаѓач а не крило.

За трансфер на Кристијано Роналдо во Манчестер Сити пренесе и португалскиот новинар Гонсалво Лопес, кој на Твитер напиша дека „Роналдо во Манчестер Сити е завршена работа“.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе