Премиерлига

Реми во дербито на Стемфорд Бриџ, Челси и Манчестер јунајтед ги поделија бодовите (ВИДЕО)

Челси и Манчестер јунајтед одиграа 1-1 во големото дерби на Стемфорд Бриџ, Жоржињо беше во центарот на вниманието и при двата погодоци.

Челси имаше посед и повеќе шанси но не успеа да го победи Манчестер јунајтед кој немаше да биде чудно и да го добие овој натпревар.
 
Карик се определи за дефанзивна тактика, играта ја препушти комплетно на Челси и од контра напади се обидуваше да го загрози голот на Менди.
 
Челси можеше да поведе уште во четвртата минута но Хадсон Одои наместо да му ја подаде на Вернер кој беше сам, реши да шутира и Де Хеа го одбрани неговиот удар.
 
Во 31. минута Ридигер со шут од далечина ја погоди пречката од голот на Манчестер јунајтед.
 
Резултатот беше отворен по пет минути игра во второто полувреме кога по една катастрофална грешка на Жоржињо, Џејдон Санчо постигна гол за водство на Манчестер јунајтед од 1-0.
 
Во 68. минута беше досуден пенал за Челси, па Жоржињо доби шанса од белата точка да се искупи за грешката и му успеа, даде гол за израмнување на 1-1.
 
Во последните моменти од мечот Ридигер имаше голема шанса, од идеална позиција шутна високо над голот по што судијата отсвире крај.
 
На овој резултат се израдуваа Манчестер Сити и Ливерпул кои се доближија до Челси.

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку прави профит, плаќа даноци и доколку е општествено одговорен.

повеќе

Зголемувањето на цените на храната се случува од причини кои се многу посложени отколку зголемувањето на другите цени, така што справувањето со тие причини бара различни стратегии. 

повеќе