Лига на шампиони

Реал Мадрид по 14. пат е на кровот на Европа, Куртоа е херој на кралскиот клуб (ВИДЕО)

Реал Мадрид со гол на Винисиус со 1-0 го победи Ливерпул во финалето од Лигата на шампионите, Тибо Куртоа имаше маестрален меч и не им дозволи на црвените да го совладаат. 

Реал Мадрид по вторно е на тронот на Европа, 14. континентална круна за кралскиот клуб откако во финалето го совладаа Ливерпул.
 
Црвените од Енфилд бараа одмазда за поразот во финалето во 2018 година, но не ја добија, Реал Мадрид повторно беше поуспешен.
 
Клучниот момент се случи во 59. минута кога по асистенција од Валверде, Винисиус постигна гол за водство на Реал Мадрид од 1-0, кој се покажа и како победнички.
 
Ливерпул имаше повеќе шанси на мечот, но Реал Мадрид го имаше Тибо Куртоа кој правеше чуда на голот.
 
Голманот на Реал Мадрид имаше неколку страшни интервенции и тој е главниот херој во оваа победа во финалето од Лигата на шампионите.
 

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе

Од мали нозе ги заобиколуваме правилата на игра, па не е ни чудо што потоа се сопнуваме кога ќе истрчаме на терен.

повеќе