Ла Лига

Реал без Зидан на клупата до убедлива победа кај Алавес (ВИДЕО)

Реал Мадрид се опорави од шокантната елиминација во Копа дел Реј со одлично издание и убедлива победа од 1-4 на гостувањето кај Алвес.

Без Зинедин Зидан на клупата, „кралевите“ лесно го победоа Алавес. Французинот поради ковид-19 не можеше да седи на клупата, но неговото утсуство не се почувствува, Реал Мадрид славеше со убедливи 1-4.

Касемиро погоди со глава по еден прекин за 0-1 во 15. минута, Бензема постигна атрактивнен гол од врвот на шеснаесетникот за 0-2 во 41. минута, а пред самиот крај на првиот дел, Азар се најде осамен пред голманот на Алавес и го матираше за 0-3.

По еден час игра, Хоселу намали на 1-3, но тоа беше се што направија домаќините. Бензема со својот втор гол во 70. минута ги потврди трите бода.

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.