„Ѓаволите“ сакале да го реконструираат тимот со новиот тренер

Рангник откри кои шест фудбалери ги предложил на Манчестер јунајтед

Поранешниот тренер на Манчестер јунајтед, Ралф Рангник откри дека на „ѓаволите" им предложил шест фудбалери помеѓу кои и Ерлинг Халанд, кој минатото лето направи трансфер во Манчестер Сити и игра во страшна голгетерска форма.

Ралф Рангник на привремена основа го наследи Оле Гунар Солшер на кормилото, потоа требаше да остане во клубот како советник, но авантурата заврши неслевно.

Во разговор со Билд, Германецот сега открива дека предложил неколку имиња, помеѓу кои и Ерлинг Халанд, кој изминатово лето се пресели во Манчестер Сити и веќе има 17 погодоци во Премиерлигата.

„Немаше досие, клубот никогаш не побара нешто такво. Но на сите им беше јасно дека се потребни играчи на неколку позиции“ – вели Рангник.

„Дискутиравме за играчи како Јошко Гвардиол и Кристофер Нкунку од РБ Лајпциг, овие имиња беа реални трансфер цели“.

„Разговаравме и за Алваро Мората, Луис Диаз, Душан Влаховиќ и за Ерлинг Халанд, кој тогаш се уште беше на трансфер пазарот“.

„Но клубот одлучи дека ќе прави реконстукција на тимот кога ќе биде поставен новиот тренер“.

Ерик тен Хаг во мај беше потврден за нов предводник на Манчестер јунајтед, Холанѓанецот на Олд Трафорд ги донесе Антони, Касемиро, Кристијан Ериксен, Лисандро Мартинез и Тајлер Маласија.

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе