ПМФЛ

Работнички победи во Ѓорче Петров, три бода и за Шкендија и Шкупи

Работнички со 2-0 славеше на гостувањето кај Македонија Ѓорче Петров, Шендија со истиот резултат победи кај Скопје, а Шкупи со 3-0 беше подобар од Борец. 

Фото: ФК Работнички
Скопското дерби меѓу Македонија Ѓорче Петров и Работнички им припадна на гостите.
 
Головите ги постигнаа Стојкоски во 50. минута, и Лука Станковски пред самиот крај на мечот. Македонија ЃП долго време играше со фудбалер помалку поради црвен картон на Младеновски во 52. минута.
 
Шкендија со голови на Нафиу во првото и Кривак во второто полувреме дојде до гостинска победа над Скопје од 2-0.
 
Шкупи беше убедлив против Борец, победид со 3-0, Сандеј Адетуњи беше стреллец на два гола, а резултатот го отвори Цветановски.
 
Ренова со гол на Селмани во 92. минута од пенал ја победи Струга Трим Лум со 1-0.
 
Брегалница со голови над Алтипармаковски и Додев славеше над Тиквеш со 2-0 во дуел на новите прволигаши.
 
Немаше голови на натпреварот меѓу Пелиситер и Академија Пандев.
 
Табела 7 коло:
 
1. Шкупи 14
2. Академија Пандев 14
3. Ренова 14
4. Работнички 14
5. Струга ТЛ 12
6. Шкендија 10
7. Брегалница 10
8. Македонија ЃП 9
9. Борец 7
10. Скопје 5
11. Пелистер 2
12. Тиквеш 2
 

Легенда под Главна слика

Фото: ФК Работнички

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе