Во четврток ги чека меч против РБ Лајпциг

Проблеми за Атлетико, двајца позитивни на коронавирус пред да летнат за Португалија и Ф8 турнирот во ЛШ

Од таборот на Атлетико Мадрид соопштија дека двајца членови на експедицијата, која утре треба да отпатува за Португалија и Ф8 турнирот во Лигата на шампионите, се заразени со ковид 19.

„Колчонероси“ во понеделник треба да отпатуваат за Португалија за завршницата од најелитното европско натпреварување, па како дел од протоколите, синоќа биле направени тестови на сите членови од експедицијата.

Резултатите пристигнале денеска и вечерва е соопштено дека две лица се позитивни на коронавирус. Во моментов не се открива идентитетот на лицата заразени со ковид 19, ниту пак се знае дали станува збор за фудбалери или луѓе од персоналот.

Утре ќе бидат извршени нови тестови, а клубот во соработка со УЕФА ќе направи нови планови за патот кон Лисабон.

Атлтико Мадрид во четврток треба да игра против РБ Лајпциг во четвртфиналето од Лигата на шампиони.

Добро е, во прво време, г. премиер, да го поттикнете Вашиот министер за култура да најде погодна форма да се преобјави книгата „По повод најновиот напад на нашиот јазик“ од Конески, пишува професорот Атанас Вангелов во отворено писмо до премиерот Зоран Заев.

повеќе

Мислам дека Европа нема ни да дозволи полемика за македонскиот јазик затоа што тоа е строго научна работа. Освен нашите политичари-шупелки, никој друг не би посегнал по таа светост.

повеќе

Сега младите сакаат што е можно побрзо да ја напуштат својата земја. Тие веќе не се чувствуваат застапени и го изгубија чувството на припадност.

повеќе