Македонија - Косово

Проблем за Косово пред дуелот со Македонија, нивниот најдобар фудбалер е позитивен на ковид-19

Голем проблем за косовската репрезентација на две недели пред дуелот со Македонија, нивниот најдобар фудбалер Ведат Муриќи има коронавирус. 

Новото засилување на Лацио, Ведат Муриќи е позитивен на ковид-19, пренесуваат италијанските медиуми.
 
26-годишниот фудбалер кој ова лето од Фенербахче потпиша за Лацио за 19 милиони евра, во моментов е во Истанбул каде што ќе остане до два негативни теста. Тој е асимптоматичен.
 
Натпреварот меѓу Македонија и Косово се игра на 8. октомври, реални се шансите Муриќи да биде способен за настап до тој датум, но во овој момент тој е неизвесен, а Косово има причина за загриженост.

Релевантните институции покажуваат неподготвеност да го спроведат долгоочекуваниот попис.

повеќе

Економската стратегија има за цел да се реализираат можностите на дигиталната трансформација, да се зајакне соработката во областа на климатските промени, енергетскиот сектор, човечкиот развој и безбедноста на храната.

повеќе

Во време кога турската лира е во историски пад, Турција мора да надмине бројни предизвици за целосно да закрепне од кризата.

повеќе