Приведен е претседателот на Фудбалски сојуз на Србија, соработувал со Веља Неволја?

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Србија, Слваиша Кокеза утрово е приведен од полицијата на информативен разговор поради претпоставка дека бил вмешан во криминалните активности на Веља Неволја. 

Изминатиот период во фокусот на српската јавност е полициската акција во која е уаспен Веља Неволја и неговата криминална група која меѓудругото се терети и за низа свирепи убиства и киднапирања.
 
Српската полиција го привела и претседателот на ФСС, Славиша Кокеза по пријава од белградскиот угостител Александар Кајмаковиќ кој истакнал дека Кокеза имал средби со Веља Неволја.
 
Кокеза од 2016 година е претседател на ФСС, претходно беше член на УО на Црвена звезда.

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе