СП 2022

Познат е распоредот на натпреварите на Светското првенство во Катар

Брзо по извлекувањето на групите за Светското првенство во Катар, познат е и распоредот на натпреварите на Мундијалот.

Во првите две кола натпревари ќе има од 11:00, 14:00, 17:00 и 20:00 часот по Средноевропско време.

Во третото коло од групната фаза и во нокаут фазата мечевите ќе почнуваат од 16:00 и 20:00 часот. Финалето ќе се игра во 16:00 часот.

Мундијалот се отвора со дуелот на домаќинот Катар, против Еквадор.

 
ГРУПА А

1.коло (21 ноември)
Катар - Еквадор 
Сенегал - Холандија 
 
2.коло (25 ноември)
Катар - Сенегал
Холандија - Еквадор
 
3.коло (29 ноември)
Холандија - Катар
Еквадор - Сенегал
 
ГРУПА Б 

1.коло (21 ноември)
Англија - Иран
САД - Велс/Шкотска-Украина
 
2.коло (25 ноември)
Англија - САД
Велс/Шкотска-Украина - Иран
 
3.коло (25 ноември)
Велс/Шкотска-Украина - Англија
Иран - САД
 
ГРУПА Ц
 
1.коло (22 ноември)
Аргентина - Саудиска Арабија
Мексико - Полска
 
2.коло (26 ноември)
Артентина - Мексико
Полска - Саудиска Арабија
 
3.коло (30 ноември)
Полска - Аргентина
Саудиска Арабија - Мексико
 
ГРУПА Д
 
1.коло (22 ноември)
Франција - ОАЕ-Австралија/Перу
Данска - Тунис
 
2.коло (26 ноември)
Франција - Данска
Тунис - ОАЕ-Австралија/Перу
 
3.коло (30 ноември)
Тунис - Франција
ОАЕ-Австралија/Перу - Данска
 
ГРУПА Е
 
1.коло (23 ноември)
Шпанија - Костарика/Нов Зеланд
Германија - Јапонија
 
2.коло (27 ноември)
Шпанија - Германија
Јапонија - Костарика/Нов Зеланд
 
3.коло (1 декември)
Јапонија - Шпанија
Костарика/Нов Зеланд - Германија
 
ГРУПА Ф
 
1.коло (23.ноември)
Белгија - Канада
Мароко - Хрватска
 
2.коло (27.ноември)
Белгија - Мароко
Хрватска - Канада
 
3.коло (1. декември)
Хрватска - Белгија
Мароко - Канада
 
ГРУПА Г
 
1.коло (24.ноември)
Бразил - Србија
Швајцарија - Камерун
 
2.коло (28.ноември)
Бразил - Швајцарија
Камерун - Србија
 
3.коло (2.декември)
Камерун - Бразил
Србија - Швајцарија
 
ГРУПА Х
 
1.коло (24.ноември)
Португалија - Гана
Уругвај - Јужна Кореја
 
2.коло (28.ноември)
Португалија - Уругвај
Јужна Кореја - Гана
 
3.коло (2.декември)
Јужна Кореја - Португалија
Гана - Уругвај

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе