Поранешен фудбалер на Леверкузен и Бешикташ со пиштол убил човек во Турција (ВИДЕО)

Поранешниот турски фудбалер, Сезер Озтурк и негов пријател убиле еден човек, а четворица повредиле во расправија за сообраќајна предност.

Озтурк кој сениорската кариера ја почна во Баер Леверкузен, а играше и за турските гиганти Фенербахче и Бешикташ е притворен и обвинет за убиство.

Убиениот човек е Халил Ибрахим кој со своите пријатели бил на пикник. Според турските медиуми Озтурк сакал со автомобил да помине од тоа место и побарал да се тргнат по што настанала расправија.

Во еден момент поранешниот фудбалер извадил пиштол и почнал да пука, го убил Ибрахим и ранил уште четворица кои подоцна биле префрлени во болница.

По направеното убиство Озтурк избегал од местото на настанот, но бил фатен на друга локација.

Турската полиција за денеска најави повеќе детали за случајот.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе