Нова тажна вест од фудбалскиот свет

Почина Папа Буба Диоп, легендарниот сенегалски фудбалер

Легендарниот сенегалски фудбалер, Папа Буба Диоп почина на 42-годишна возраст по долга борба со сериозна болест. 

Нова тажна вест од светот на фудбалот, почина Папа Буба Диоп, фудбалерот кој испиша историја со селекцијата на Сенегал со нивното прво учество на Светските првенства во 2002 година. Тој го постигна единствениот гол со кој Сенегал направи сензација победувајќи ја тогаш Франција која беше актуелен светски првак.
 
Диоп денеска починал по долга борба со сериозна болест.
 
Тој беше еден од најславните фудбалери на Сенегал, играше за дури четири англиски еима, Фулам, Портсмут, Вест Хем, а кариерата ја заврши во Бирмингем.
 

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе