Бундеслига

Платенхард со прекрасен гол го замолкна Хамбург, Херта останува во Бундеслига! (ВИДЕО)

Херта со 0-2 славеше на гостувањето кај Хамбургер и остана во елитата, Марвин Платенхард со прекрасен гол од слободен удар им го расипа славјето на домаќините.

Хамбургер победи со 0-1 на првиот натпревар против Херта во баражот за опстанок/влез во Бундеслигата, па вечерва домаќините беа подготвени за славје и враќање во елитата.

Сепак, Херта стигна до триумф од 0-2 и опстанок. Бојата по само четири минути игра погоди по еден корнер, а славјето на домаќините го расипа Платенхард со прекрасен гол од слободен удар во 63. минута.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе