Рома

Пелегрини: Сè е поразлично откако дојде Мурињо, имам некое чувство кое претходно сум го немал во Рома

Капитенот на Рома, Лоренцо Пелегрини е импресиониран од Жозе Мурињо, вели дека веќе му должи за тоа што го направил за него.

Пелегрини синоќа постигна два гола во победата на Рома над ЦСКА Софија со 5-1. Под водство на Мурињо, Римската Волчица има шест победи од шест официјални натпревари и дадени 19 голови.

Капитенот Пелегрини е еден од најдобрите на теренот под водство на Мурињо, игра импресивно, а деновиве треба да стави и потпис на нов договор.

Тој вели дека по доаѓањето на Португалецот сè е поинакво во Рома.

„Мурињо многу, многу ми помогна да напредувам во мојата игра. Можам само да му се заблагодарам за тоа што го направи. Му должам многу. Но ова е само почеток, тој мора да продолжи да нè подобрува сите“, вели Пелегрини.

„Оваа година има нешто посебно во Тригорија кое не сум го почувствувал претходно. Мора да уживаме колку што е можно и да го комплетираме нашето напредување. Овој напредок не смее да заврши доколку во иднина сакаме да освоиме нешто“.

„Сè е променето. Се движиме добро офанзивно и дефанзивно. Има нешто посебно што го чувствувате кое го немав почувствувано откако се вратив во Тригорија. Ќе се обидеме да го извадиме најдоброто од оваа ситуација“.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе