Дефанзивецот на Монца ќе паузира три месеци

„Пабло Мари има среќа што е спортист со цврсти мускули... можеше да умре“

Генералниот извршен директор на Монца, Адриано Галијани вели дека Пабло Мари имал среќа што е спортист со цврсти мускули па прободувањето со нож не било фатално за фудбалерот.

Лице со психички проблеми во четвртокот изврши напад со нож во супермаркет на „Карфур“ во Милано, уби едно лице и рани уште четири други, од кои две се во сериозна состојба.

Фудбалерот на Монца, Пабло Мари беше една од жртвите, тој бил прободен во грб, но за среќа поминал добро и синоќа успешено беше опериран.

„Доколку ги немал тие цврсти мускули, убодот можел да биде многу полош... можел да умре“ – рече генералниот извршен директор на Монца, Адриано Галијани откако го посети дефанзивецот во болница.

„Имал среќа што е спортист со цврсти мускули, ножот не направил толку голема штета“.

„Ќе му требаат два месеци да почне да тренира, но за жал ќе му треба многу повеќе за да се врати на терените, би рекол најмалку три месеци“.

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе