Партија за паметење

Оспоруваниот Жиру постигна четири гола против Севиља и собори рекорд на Роналдо! (ВИДЕО)

Оливие Жиру имаше ноќ за паметење, напаѓачот четири пати ја тресеше мрежата на Севиља и со 34 години и 63 дена стана најстариот стрелец на хет-трик во Лигата на шампиони, рекорд кој претходно го држеше Кристијано Роналдо.

Оливие Жиру често е оспоруван, во Челси не е прв напаѓач но има голема доверба од Дешам и е стартер за Франција.

Се шпекулира дека во јануари ќе ја промени средината, но дека има што да понуди, голгетерот вечерва покажа со четири гола против Севиља и нова историја.

Со 34 години и 63 дена тој стана најстариот стрелец на хет-трик во Лигата на шампиони, рекорд кој претходно го држеше Кристијано Роналдо.

Оливие Жиру исто така стана првиот играч на Челси по Френк Лампард (2010 година) кој успеал да постигне четири погодока на еден натпревар, и прв во историјата на „сините“ кои тоа го сторил на дуел од најелитното европско натпреварување.

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе