Возбудлив натпревар со пет погодока

Ниту три пенали не ја спречија Барса, Лук де Јонг во 92. минута донесе победа! (ВИДЕО)

Барселона си замина со три бода од гостувањето кај Леванте, домаќините добро го намачија фаворитот и загубија во финишот од мечот, Лук де Јонг погоди во 92. минута за триумф од 2-3.

Леванте и Барселона одиграа возбудлив натпревар со пет погодока. Тер Штеген и Гарсија спречија Моралес да ја понижи целокупната одбрана на „каталонците“ во првото полувреме, па гол серијата почна на стартот од вториот дел.

Моралес од пенал донесе предност за Леванте од 1-0 во 52. минута. Во 56. минута, домаќините добија втор пенал но Тер Штеген го одбрани обидот на Марти.

Чави потоа повлече потег, во игра ги вметна Педри и Гави и за пет минути Барса направи пресврт. Најпрво Обамејанг со глава изедначи на 1-1 за Педри на асистенција на Гави прекрасно да погоди за 1-2.

Во 83. минута, Леванте доби и трет пенал, Малеро беше прецизен од белата точка за 2-2.

Но последниот збор го имаше Лук де Јонг, Холанѓанецот уште еднаш се покажа како одлучувачки и со глава ја затресе мрежата во 92. минута за славје.

Па како што велеле НЕ моите омилени македонски преродбеници од 19 век, и јас ќе кажам НЕ на овој предлог.

повеќе

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе