Напаѓачот не покажал класа

Ниту еден фудбалер на Гибралтар не сакал да замени дрес со Халанд: По тоа што му го направи на нашиот капитен...

Рис Стич од англискиот седмолигаш Хеднесфорд Таун откри дека ниту еден репрезентативец на Гибралтар не сакал да размени дрес со Ерлинг Халанд бидејќи ѕвездата на Борусија Дортмунд се однесувала арогантно.

На почетокот од овој месец, Норвешка го пречека Гибралтар во квалификациите за СП 2022, Ерлинг Халанд е најзвучното име во редовите на домаќините, но ниту еден гостински фудбалер не сакал да го размени дресот со ѕвездата на Борусија Дортмунд.

„Никој не сакаше да го размени дресот со Халанд, сите го одбивме“ – раскажува Рис Стич, кој настапува за англискиот седмолигаш Хеднесфорд Таун.

„Кога го игравме првиот меч во март, нашиот капитен Рој Чиполина го побара дресот од Халанд. Норвешка тогаш победи со 3-0 но Халанд не погоди, беше изваден од игра по еден час игра и не беше расположен поради ваквиот развој на настаните“.

„Кога двајцата завршија со ТВ интервјуата, Рој му рече, „Моето дете е твој огромен фан, сакаш да ги размениме дресовите?“ Халанд само го погледна, се насмевна и си замина!“

„Може да купи многу работи, но не може да купи класа. Веројатно славата му удри во глава“.

„Имаше шанса да му го разубави денот, месецот или годината на едно мало дете а тој одби да го стори тоа. Па затоа никој не сакаше да размени дрес со него на реваншот во Осло. Не знам што направи со дресот, можеби го зачувал бидејќи постигна хет-трик или пак го дал на некој фан на Норвешка бидејќи ова беше нивниот прв домашен натпревар со публика“.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе