Премиерлига

Неколку кандидати за нов тренер на Челси

Челси денеска му врачи отказ на Томас Тухел, а веднаш потоа тргнаа шпекулациите за тоа кој ќе биде негов наследник, главен фаворит е Грем Потер од Брајтон. 

Англиските медиуми извадија неколку кандидати за нов тренер на Челси, а како фаворит се посочува Грем Потер од Брајтон.
 
Наводно од Челси веќе стапиле во контакт со него, но сакаат да направат муабет со уште неколку имиња.
 
Пред се тоа се Маурисио Покетино и Зинедин Зидан кои се слободни тренери во моментов.
 
Се верува дека Покетино би бил расположен за враќање во Премиерлигата, но Зидан веројатно го чека селекторското место во Франција кое ќе се ослободи по завршувањето на Светското првенство.
 
Покрај овие тројца, се споменуваат и Марсело Биелса и Брендан Роџерс, но не се верува дека некој од нив би бил изборот.

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе